Nabíjíme elektromobil
AC/DC nabíjení
Nabíjíme s AC nabíječkou (pomocí střídavého proudu) nebo jinak řečeno nabíjíme doma nebo v práci. Tato možnost je nejjednodušší a nejméně komplikovaná, ale je také nejpomalejší a zároveň „nejzdravější“ pro životnost vaší baterie. Domácí nabíjení můžeme rozdělit na nabíjení přímo z běžných elektrorozvodů zakončené zásuvkou (230 V) nebo pomocí třífázového rozvodu zásuvka typu CEE(400V).
Rychlost nabíjení je závislá na :
– použitý typ nabíječky a nabíjecího kabelu
– vlastnosti (parametry) palubní nabíječky vašeho auta
– vlastnosti (parametry) elektrických rozvodů které máte doma nebo v práci k dispozici.
Maximální možná rychlost nabíjení je tedy závislá na maximálním možném zatížení zásuvky (ele. rozvodů) a výkonu palubní nabíječky auta. Běžně máme k dispozici 3 typy zásuvek.
Možnosti nabíjení:
Typ Schuko – 1 fáze využitelnost max. 3,7 kW
Typ CEE 16 A – 3 fáze – využitelnost max. 11 kW
Typ CEE 32 A – 3 fáze – využitelnost max. 22 kW
Podle uvedených hodnot vidíme, že nejrychlejší možnost nabíjení střídavým proudem je za pomoci zásuvky typ CEE 32 A/3 fáze v kombinaci s AC stanicí (Wallbox)nebo „FastCable“ které dokáží pracovat s napětím 3 x 230V a maximálním proudem 32 A.
U běžného elektromobilu je přibližná doba nabíjení ze zásuvky (230V) na plný stav baterií okolo 10 až 12 hodin. U třífázové zásuvky typu CEE (400V) můžeme tento proces urychlit až desetkrát. Automobil využívá při tomto způsobu nabíjení svojí integrovanou palubní nabíječku. Její parametry a nastavení určují rychlost vlastního nabíjení. Varianta zásuvky typu CEE (400V) přináší maximální využití toho, co lze získat s domácích elektrorozvodů.
Jak tedy vybrat vhodnou kombinaci pro dosažení nejefektivnějšího nabíjení mého auta? První vodítko by mělo být informace o parametrech elektrických rozvodů které budete mít k dispozici. 32A 3 fáze? jedna fáze? nebo 16A 3 fáze? a podle toho se rozhodovat. Druhé vodítko je palubní nabíječka auta a její možnosti. Pokud je váš automobil například vybaven pouze 3,7 kW palubní nabíječkou tak je jedno jestli nabíjíme přes jednofázovou zásuvku 230V nebo přes AC stanici 32A/3 fáze/22 kW. Palubní nabíječka stejně nedovolí nabíjet vyšším výkonem než 3,7 kW.
Varianty :
Nabíjení ze zásuvky 230V 1 fáze – použijeme např. tento EV kabel s řídící jednotkou
Nabíjení přes “Wallbox” . Volíme Wallbox který umí využít maximální možnosti ele. rozvodů které máme k dispozici (16A/3 fáze nebo 32A/3 fáze) a to i v případě že současný elektromobil neumí zpracovat výkon, který je k dispozici. Kvalitní Wallbox vydrží dlouho a palubní nabíječky nových elektromobilů budou stále výkonnější. Kdo si jednou pořídil elektromobil pořídí si ho s největší pravděpodobností určitě i podruhé. Při dobíjení v noci a dalších hodinách, kdy výrazně klesá cena elektrické energie se stává tato varianta cenově nejoptimálnější.
Nabíjení pomocí „FastCable“ tato varianta kombinuje vlastnosti napájecího kabelu a Wallbox. Tento “FastCable” je vlastně takový mobilní Wallbox, který dokáže při správném nastavení vstupních parametrů přenést stejný výkon jako pevný Wallbox s podobnými parametry. Výhodou tohoto řešení je, že kabel může cestovat s vaším autem a máte ho kdykoliv k dispozici.
Použití veřejných rychlonabíjecích stanic DC (pomocí stejnosměrného proudu)
Při tomto nabíjení je baterie auta napojena na přímo, bez použití palubní nabíječky. Ale i zde je je limitem parametr jaký výkon je podporován pro rychlé nabíjení stejnosměrným proudem. Po celé České Republice a Evropě můžeme najít veřejné stanice velkých distributorů tak i stanice soukromé. Výkony těchto nabíjecích stanic jsou v rozmezí 20 kW – 350 kW. Díky těmto výkonům se doba nabíjení zásadním způsobem zkracuje. Každý majitel DC stanice má jiná pravidla použití stanice. Někde je možné připojení zdarma, u některých stanic je třeba využívat předplacených karet nebo čipů. Většina těchto zařízení je vybavena potřebným propojovacím kabelem. Přesto ale doporučujeme aby každý elektromobil měl ve své výbavě správný propojovací EV kabel.